Żyjące płot z krzaków liściastych bądź iglastych, niskie bądź wysokie? Jakie ogrodzenie Poznań będzie najbardziej odpowiednie do naszego skweru? Natomiast jak je usadowić w gruncie oraz pielęgnować?

Zielone ogrodzenie z krzewów liściastych czy iglastych, niskie czy wysokie? Jakie płot będzie najlepsze do naszego skweru? A w jaki sposób je usadowić w gruncie a także pielęgnować?

Trudno przeceniać walory zielonego ogrodzenia Poznań. Ozdabia zieleniec, ochrania nas przed ulicznym gwarem, kurzem, spalinami, i wzrokiem przechodniów. Daje przyjemny cień, dostarcza schronienie ptakom. Żywopłot łagodzi siłę wiatru, nie powodując zawirowań powietrza, które są za litym murem ogrodzeniowym. Jednak przed jego instalacją musimy zdecydować, jaką funkcję ma pełnić w ogrodzie. Czy ma nas ochraniać od sąsiada, czy zastępować ogrodzenie, bądź pomóc w rozdziale parku na mniejsze części i stworzeniu przytulnych kącików? Powinniśmy również uradzić, jaką płot będzie posiadało docelową wielkość. Od tego zależy wybór typu rośliny lub krzewu.

Dużą zaletą ogrodzeń z drzew oraz krzaków iglastych jest ich trwała zieleń. W trakcie kiedy szpalery z gatunków zrzucających liście zimą staną się ażurowe, z iglaków w dalszym ciągu dobrze ochraniają nas przed wzrokiem ciekawskich.

Panuje głos, że najlepsze na tego rodzaju żywopłoty są tuje o filarowym pokroju, np. klasy „Smaragd” a także „Spiralis”, które bez obcinania utrzymują wąski kształt. Kiedy uzyskają spodziewaną wielkość wycinamy je od góry.

Pozostałe iglaki, np. cisy czy świerki potrzebują systematycznego strzyżenia.

Na zielone ogrodzenie z Winylu wybieramy iglaki odporne na zimno. Wrażliwe tuje wschodnie a także cyprysiki Lawsona zdołają przemarzać. Słabostką takich nasadzeń jest całkiem znaczna cena. Wynagradzają ją niezaprzeczalne zalety: iglaste szpalery nie śmiecą liśćmi, nie potrzeba ich systematycznie ciąć.

Na zielone ogrodzenie Poznań z drzew liściastych wybieramy rodzaje, jakie mają podniesione pędy i dobrze się rozkrzewiają po przycięciu. W tej funkcji najporządniej sprawdzają się wytrzymałe na niskie temperatury buki a także graby.

Takie drzewka, regularnie strzyżone, odpowiednio gęstnieją, z racji tego pozyskane z nich zielone płoty, zdołają zastąpić wysokie ogrodzenia Poznań. Jeżeli wyselekcjonujemy gatunki z kolcami, takie jak igliczna czy robinia, wówczas przez ogrodzenie nie przedostanie się ani człowiek, ani zwierzak.

Zależnie od dynamiki przyrostu danego rodzaju mamy z nich zielone ogrodzenia Poznań o odmiennej wysokości. Niskie (30-60cm) szpalery spośród berberysów robią za szkielet rabat i ścieżek, wydzielają od siebie różne części ogrodu. Takie ozdobne ogrodzenia przedstawiają się najpoprawniej, jak je systematycznie strzyżemy.

Z gatunków osiągających większe rozmiary, takich jak ligustr, leszczyna bądź jaśminowce, zdołamy pozyskać dość pokaźne żywe ogrodzenia wielkości 1,5 – 2m. Jeśli mają oddzielać zieleniec od ulicy, obcinamy je nadając regularny kształt.

Gdy posadzimy z nich żywe płot w głębi ogrodu, zdołamy je prowadzić w formie swobodnej.

Bez strzyżenia rozrastają się szeroko, podkreślając naturalistyczny charakter tej części parku. To rozwiązanie zdaje odpowiednio egzamin także w wypadku krzewów zniewalająco kwitnących, np. pięciorników, róży pomarszczonej, lilaków bądź żylistków. Wprawdzie te rodzaje wolno również strzyc, niemniej jednak wtedy dużo lepiej rozkwitają.

Na zielone ogrodzenia Poznań polecane są również krzewy zimozielone.

Spośród tej grupy roślin na ogrodzenia najpoprawniej nadaje się u nas bukszpan, i ostrokrzew Meservy. Niemniej jednak i one po ostrych zimach bywają czasem oszpecone przez listki. Na zachodzie Europy kultowe są zielone ogrodzenia plastykowe z laurowiśni bądź zimozielonych rodzajów berberysów. Niestety , w naszych warunkach klimatycznych ich liście nagminnie brązowieją z powodu mrozów. Toteż, jeżeli już zdecydujemy się na taki płot, winien być on niewysoki (do 60-80cm), ażeby można go było osłonić na zimę agrowłókniną i łatwo wyjąć spierzchnięte części.

Jeśli chcemy uzyskać zwłaszcza ozdobny płot, warto posadzić naprzemiennie dwie lub trzy odmiany tego samego krzewu (tawuły, berberysy, tuje), różniące się barwą.

Podczas gdy konstytuujemy zielony parkan z gatunków zrzucających listowie na zimę, zyskownie jest obsadzić go innym, niskim, np. spośród iglaków czy też zimozielonej trzmieliny.

Elegancki wygląd posiadają zielone ogrodzenie z plastiku strzyżone z fantazją- z krętą linką „grzbietu” lub wystrzyżonymi wieżyczkami. Należy im jednak poświecić wiele czasu.

Reklamy

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s