Wierzba wypuści nawet spośród kawałka gałęzi.

Wierzba wypuści nawet z kawałka wiktów.

Wykorzystując to, możemy z niej wykonać nadzwyczajne postaci ogrodzeń. Dzięki temu nasze ogrodzenie nabędzie rzadki charakter oraz będzie się wyróżniać pośród żywopłotów w otoczeniu.

Rosnące na posessji i podmokłych torfowiskach wierzby od jakiegoś czasu zadomowiły się w lokalnych parkach. Upodobaliśmy je poprzez krasę oraz spectficzne kiciusie. Nie są kłopotliwe, postulują wyłącznie mrowie wilgoci i trochę światła. Zadowolą się niemal wszystką rolą.

Niewiele roślin podoła też identycznie błyskawicznie pobudzać utracone odrosty i odrośle. Wierzby nader bezproblemowo rekonstruują także swój system korzeniowy. Wystarczy, że skrócony bądź nawet ułamany patyk w deszczowej glebie po niedługim czasie ukorzeni się oraz zwróci początek kolejnej roślinie. Pewna osoba wpadła na , aby z wierzb produkować plątane sztachety ogrodzeniowe bądź płotki zatopione liśćmi. Zapewne wskazane jest dysponować tak kreatywne ogrodzenie. Najpoprawniej do zainstalowania takiego płotu wykorzystać następujące rodzaje wierzb:

wierzba wiciowa (Salix viminalis), zatytułowana konopianką, i jej mnogie mieszanki (np. Salix x smithiana)
wierzba purpurowa (Salix purpurea)
wierzba wawrzynkowata (Salix daphnoides).
Każde te typy wierzby na ogrodzenia mają parę jednakowych cech:

wytwarzają prostolinijne, długie i niezmiernie sprężyste pędy – przez wzgląd na to można swobodnie formować kształt ogrodzenia;
migiem odrastają po obcięciu- w niedługim okresie możemy wypleść skończone przęsło na ogrodzenie;
niezmiernie swobodnie się ukorzeniają- nie trzeba specjalistycznej wiedzy do instalacji takiego ogrodzenia z wierzby.

Kiedy mamy już projekt na kształt płotu, musimy postarać się o adekwatne wierzbowe gałęzie na płot. Na nieszczęście, znalezienie ich w przesłankach oczywistych jest syzyfowe, albowiem dziko wzrastające krzewy nieczęsto wypuszczają nadzwyczaj długie a zarazem proste pędy. Najporządniej jest zaprojektować autorską miniplantację wierzby ogrodzeniowej. Na następstwo będzie trzeba poczekać parę lat.

W celu założenia plantacji wierzby na płot przebierzmy najprzód położenie w skwerze, mało przez nas uczęszczane i w żadnym razie dostrzegalne.Wiosną, w marcu czy też w kwietniu, posadźmy tam flancy, spośród jakich wybiegną tzw. rośliny mateczne.

W charakterze rozsad użyjmy zdrewniałe wierzbowe jednoroczne gałązki długości 25-30 cm, jakie możemy pozyskać z dziko wzrastających roślin. Nim zasadzimy należy je namoczyć na 24 h w wodzie, tak aby się porządnie napiły, po czym wkopać w glebę, właściwie ażeby wystawał tylko ostatni pączek. Musimy pomnieć, że rośliny szybko się gęstnieją, stąd to też powinny rosnąć w rozstawie 30×50 cm.

Przez pierwszy rok ewentualnie dwa przystajemy roślinom bez ograniczeń rozwijać się, po czym ścinamy je| na wielkość ok. 20cm.
Dopiero po tym zabiegu wypuszczą odporne, proste pędy, jakich wiosenką nowego roku zdołamy użyć do budowy naszego ogrodzenia. Jednoroczne pędy rzadko przewyższają 2m, z tej przyczyny na dłuższe musimy zaczekać choć jeszcze rok.

Z jednej rośliny dostaniemy od kilku aż do kilkunastu witek, jakie wolno zastosować do wyplecenia ogrodzenia.

Reklamy

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s